Menu

Wąwóz Myśliborski i Jawor

16 października 2016 - wycieczki jednodniowe
Wąwóz Myśliborski i Jawor

Wąwóz Myśliborski

W zwykły słoneczny, letni dzień czekało na nas miejsce tajemnicze – Wąwóz Myśliborski. Oczywiście nikt się nie spodziewał deszczu, przecież wcześniej przez cały tydzień świeciło słońce. To skąd tu nagle małe opady? Kolejna JEDNODNIOWA WYCIECZKA w nieznane mi tereny Dolnego Śląska. Więc ruszyliśmy, pruliśmy A4. Autokar zjechał z autostrady na wysokości Legnicy, tylko Jawor jest po drugiej stronie. Jako pierwszy punkt naszej JEDNODNIOWEJ WYCIECZKI poszedł Rezerwat Myśliborski. Założono go, ponieważ występuje tu jedyny w Sudetach okaz paproci – Języcznik zwyczajny. Na terenie rezerwatu znajduje się ścieżka dydaktyczna. Swój początek ma już w miejscowości Myślibórz. Obszar wąwozu jest pofałdowany, co czyni go jeszcze bardziej malowniczym, uroku dodaje mu płynący przez niego potok Jawornik, który przez wieki wyciął w kilkunastu typach skał. Przynajmniej tak powiedział nam przewodnik. Wąwóz Myśliborski ma długości 3 km, docierając nawet do skał utworzonych w trakcie wulkanizmu podmorskiego. Przez ścieżkę dydaktyczną prowadzi częściowo też żółty szlak. To właśnie nim doszliśmy do Jawora.

Jawor

Jawor

Jawor

Prawdopodobnie miejscowość wzięła swoją nazwę od drzewa o tej samej nazwie. Licznie występuje ono w Sudetach. To piękne, małe miasteczko znane jest głównie z ewangelickiego kościoła pokoju, który jest zaliczany do światowego dziedzictwa kultury światowej UNESCO. Został wybudowany w latach 1654-1655 według projektu Albrechta von Säbischa z zastosowaniem konstrukcji ryglowej. Budowla powstała z materiałów nietrwałych: drewna, słomy i gliny. Na uwagę zasługuje barokowe wyposażenie wnętrza: ołtarz, ambona i chrzcielnica. Po stronie północnej i południowej wzniesiono po cztery kondygnacje empor, których parapety zdobią obrazy ilustrujące Stary i Nowy Testament oraz pejzaże z zamkami i tarcze heraldyczne. Wszystkie elementy konstrukcyjne pokrywają polichromie o motywach fantazyjnie zwiniętych wici roślinnych. Ten obiekt wyróżnia się na tle historii sztuki europejskiej II połowy XVII w. ze względu na swą unikatowość i wysokie walory artystyczne. Jest jednym z trzech tzw. Kościołów Pokoju wybudowanych po wojnie trzydziestoletniej i jednym z dwóch zachowanych do dziś Drugi z kościołów znajduje się w Świdnicy. Po zwiedzeniu architektury kościoła WYCIECZKA JEDNODNIOWA udała się na spacer po mieście.

Kościół Pokoju w Jaworze

Kościół Pokoju w Jaworze

Zabytki

Pozostałe zabytki, które zobaczyliśmy to:
• ratusz z wieżą – pierwsze wzmianki o Jaworskim ratuszu pochodzą już z 1373 roku – drugiej poł. XIV w., wielokrotnie przebudowywany, modernizowany, obecny gmach w stylu neorenesansu niderlandzkiego wybudowany został w latach 1895–1897. Średniowieczna 61-metrowa wieża posiada przy szczycie osiem posągów książąt i rycerzy umieszczonych tamże w XIV wieku. W budynku mieści się Kawiarnia „Ratuszowa”, Rynek
• zamek piastowski wzniesiony około 1224 r. przez Radosława z Bolesławca, uznawanego przez część historyków za kasztelana jaworskiego. Od połowy XIII wieku zamek był siedzibą książąt jaworskich a później świdnicko – jaworskich. W 1392 r. po śmierci księżnej Agnieszki, żony Bolka II Małego, zamek przejęli starostowie królów czeskich. W 1490 r. gościł tutaj król czeski Władysław Jagiellończyk, a niespełna 200 lat później Marysieńka Sobieska. Od 1742 r. wraz z przejęciem Śląska przez Prusy zamek stał się zakładem pracy przymusowej oraz więzieniem (do 1956 r.). Kompleks zamkowy ma powierzchnię użytkową 6072 m kw. i kubaturę 18 500 m sześciennych
Tak zakończyła się nasza jednodniowa wycieczka po Jaworze i Wąwozie Myśliborskim. Moim zdaniem są to wspaniałe miejsca na urządzenie imprezy integracyjnej, czy imprezy firmowej. Taki wyjazd integracyjny na tych terenach na pewno dostarczył by niezapomnianych wrażeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *